Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak poznat zneužívání Drog

18. 3. 2009

MOŽNÉ ZNEUŽÍVÁNÍ NÁVYKOVÝCH LÁTEK

 

Všímáme si náhlých, ale také pozvolných změn chování jako je:- podrážděnost.- úbytek zájmů.- změny nálady.- ztráta přátel.- zanedbávání hygienických návyků.- nápadné změny oblékání.- vyhledávání samoty-opuštění domova.- pozdní příchody, víkendová nepřítomnost.- odmítání autority.- vyhledávání literatury s drogovou tématikou.- absence ve škole.- lhaní.- tajné telefonáty.- ztráta peněz a cenností z domova.- zhoršení školního prospěchu nebo jeho znatelné kolísání.- odsouvání povinností, zapomětlivost.- zájem o diskotéky, party, srazy, kluby.- přespávání v bytech kamarádů.


UŽÍVÁNÍ DROG PRAVDĚPODOBNĚJŠÍ

 

- nespavost s nočním neklidem, rozrušením, podrážděností.- nebo naopak zvýšená potřeba spánku.- třesy, jež není možné vysvětlit onemocněním či rozrušením.- pocity pronásledování ( stihoman, stíha ).- ztráta chuti k jídlu, hmotnostní úbytek.- nevolnost, zvracení, žaludeční potíže nebo zvýšená chuť k jídlu.- překrvení spojivek.- rozšíření zorniček, u opiátů naopak zúžení.- sucho v ústech, okoralé rty.- rýma, kašel, vleklý zánět průdušek.- zvýšené pocení.


ZŘEJMÉ ZNEUŽÍVÁNÍ DROG

 

- přiznání k užívání drog.- průkaz drog v biologickém materiálu.- nález drogy a prostředků k její aplikaci.- akutní otrava - intoxikace.- nezvyklá činorodost.- mnohomluvnost, špatná artikulace, euforie.- strach, deprese, sebepoškozování, útlum.- záchvaty smíchu nebo pláče.- dezorientace, potíže s poznáváním osob.- poruchy vědomí.- stopy vpichů se změnami v kůži a cévách.- zápach rozpouštědel.- kriminální chování.

Specifické známky vzhledem k jednotlivým návykovým látkám dle Nešpora a kol. (1998

MarihuanaZarudlé oči, hovoří hlasitěji, nepřiměřený smích, typický zápach po pálící se bramborové nati, zrychlení tepu, poruchy paměti. Při dlouhodobějším braní ztráta zájmů, váhový úbytek nebo naopak přibývání na váze.

Pervitin

Stavy nadměrné aktivity jsou charakteristické pro intoxikaci budivou látkou (pervitin, případně halucinogen MDMA, který má zároveň budivý efekt). Pervitin také vyvolává poměrně často pocity pronásledování a stavy zmatenosti. Poměrně typickým příznakem bývá dlouhý i vícedenní spánek jako projev spánkového dluhu a vyčerpání po předchozí dlouhé intoxikaci pervitinem (či MDMA). Po vysazení drogy nastávají někdy deprese.

Halucinogeny jako je LSD (tzv. tripy)

Rozšíření zornic, iracionální a podivné chování, možné pocity pronásledování a nevyprovokovaná agrese, halucinace, kolísání nálad, pohrouženost do vnitřního světa, zmatenost.

Heroin

Jizvy po vpiších ( heroin se ale také šňupe či kouří), spavost v nezvyklou dobu, při intoxikaci nereagují zúžené zornice na světlo, zpomalení dechu, nesrozumitelná řeč. Pocit libosti bývá střídán apatií. Při odvykacích potížích nespavost, rozšíření zornic, tekoucí nos, pocení, podrážděnost, zvracení či nevolnost, průjmy, bolesti břicha a svalů.

- riziko smrtelných otrav (předávkování), odolnost vůči droze se pronikavě mění (klesá při abstinenci a roste při delším braní), navíc obsah účinné látky velmi kolísá u drog z různých zdrojů).- šok, alergická reakce.- kruté odvykací příznaky, projevují se rozšířením zornic, husí kůží, zrychleným dechem i tepem, slzením, rýmou, průjmem, pocením, nechutenstvím, neklidem, křečemi, bolestmi svalů a kloubů, někdy je přítomen i vzestup teploty.- při kombinaci s jinými látkami (např. alkohol) život ohrožující otravy i po nižších dávkách opiátu.- velmi rychlý rozvoj závislosti.

- riziko poškození plodu u těhotných žen.

Těkavé látkyTypický a nezaměnitelný je zápach těkavé látky (nejčastěji toluenu) z dechu nebo z oděvu.

Alkohol

Typický zápach a další obecně známé příznaky opilosti.

Tlumivé léky:

Působí dojmem opilosti, ale není z něj cítit alkohol.

Tabák:

Typický zápach, zažloutlé prsty.


Některá rizika společná většině návykových látek

( Nešpor a kol., 1998 )- vznik závislosti.- otravy.- nebezpečnost sobě nebo okolí.- agresívní chování, násilná i jiná trestná činnost (pod vlivem návykové látky nebo jako způsob, jak si opatřit prostředky na drogu).- poškození tělesného a duševního zdraví.- poškození plodu.- větší riziko přechodu k jiným návykovým látkám.- po dlouhodobém braní vysokých dávek nepříznivé změny osobnosti.- menší zájem o vzdělávání a pracovní uplatnění.- zhoršení rodinných a jiných mezilidských vztahů.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář